Menu Zamknij

Dofinansowanie do wymiany dachów z eternitu 2022. Jak złożyć wniosek? Ile wynosi dopłata? Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wymień azbestowe dachy na trapezowe blachy w swoim gospodarstwie rolnym, skorzystaj z dotacji – nawet 20 tys. zł

Planujesz usunięcie eternitu ze swojego dachu? Skorzystaj z dofinansowania do wymiany dachów wykonanych z azbestu, możesz liczyć nawet na 20 tys. dotacji. Program zakłada usunięcie wyrobów, które zawierają azbest z budynków przeznaczonych do produkcji rolniczej i zastąpienie ich nowym pokryciem dachowym. Warunkiem jest wymiana dachu na całym budynku, są jednak limity. Sprawdziliśmy warunki, terminy, wymagania i stawki. Sprawdź ile zaoszczędzisz!

1. Czy azbest stosowany niegdyś do produkcji eternitu zagraża zdrowiu?

Każda stara płyta włóknowo-cementowa nazywana również eternitem zawierała od 11 do 13% rakotwórczego azbestu. Płyty te są szkodliwe dla zdrowia, nawet jeśli tylko leżą na dachu. Deszcze wymywają z nich bowiem spoiwo cementowe, co skutkuje odsłonięciem włókien azbestu, które rozszczepiając uwalniają się do środowiska. Proces ten przebiega znacznie szybciej w momencie, gdy dach jest bardziej zniszczony. Szczególnie niebezpieczne jest usuwanie z dachu starych płyt azbestowych, które się łamią i kruszą.

2. Dofinansowanie do wymiany pokrycia dachowego na blaszane.

Polski rząd już w 2002 roku uruchomił „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowany na terytorium Polski. Celem programu jest minimalizacja skutków wykorzystywania produktów zawierających azbest. Według założeń programu do końca 2032 roku z Polski mają zniknąć wszystkie wyroby zawierające azbest.

Wymiana pokryć dachowych zawierających azbest w gospodarstwach rolnych jest bardzo ważnym elementem usuwania azbestu w całej Polsce. Dlatego też dofinansowanie na zmianę dachu z eternitu pojawiło się w planie KPO (Krajowy Plan Odbudowy).

Od 17 października 2022 r. ARiMR uruchomi nabór wniosków dla rolników na wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych. Z szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 81 tys. rolników.

„Uruchamiamy oczekiwane przez rolników działanie, czyli wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętni by z tego skorzystali. Więc właśnie wychodzimy z ofertą pomocy przy wymianie dachu – mówił podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk

 

3. Kto będzie mógł skorzystać z dopłat do wymiany dachu? Jak złożyć wniosek?

Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub której przyznano dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku. Ponadto rolnik musi być właścicielem budynku, na którym będzie wymienione pokrycie dachowe i posiadać nadany numer identyfikacyjny.

Wsparcie udziela się na przedsięwzięcia:

– które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku,
– których realizacja trwa nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy,

– które obejmują wymianę pokrycia dachu na całym budynku.

Gdzie i jak można złożyć wniosek?

Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem składa się w formie elektronicznej, za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR – PUE, udostępnionego pod adresem  https://epue.arimr.gov.pl.

4. Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Kluczowe znaczenie będzie w tym wypadku miało określenie rodzaju i przeznaczenia modernizowanego budynku. Jeżeli jest to budynek gospodarczy, magazynowy lub garaż – dobrym wyborem będzie blacha trapezowa T18 lub T39. Natomiast jeśli jest to budynek o zwiększonych wymaganiach izolacyjnych, warto rozważyć zastosowanie płyt warstwowych z rdzeniem z piany PIR

4.1. Jaką blachę trapezową wybrać?

Blachy trapezowe są wytrzymałe i są wstanie przenosić obciążenia, nawet przy dużych rozpiętościach. Wysoka sztywność konstrukcji, która w połączeniu z niższym kosztem materiału czyni z blachy trapezowej materiał idealny przy inwestycjach, w których budżet stanowi ważną rolę.

Po usunięciu starego pokrycia dachowego, może się okazać, że do montażu blachy trapezowej nie będzie konieczna wymiana więźby dachowej oraz zmiana rozstawu łat, co znacząco może obniżyć koszty przedsięwzięcia.

4.2. Blachy trapezowe o średnim profilu – T18

Blacha trapezowa T18 Mauka
Blacha trapezowa T18 EKO (1040)

Blachy trapezowe o wysokości profilu 18mm są stosowane w przypadku pokryć powierzchni dachowych i elewacyjnych budynków mniejszych rozmiarów. Dodatkowo blacha może zostać pokryta specjalną powłoką antykondensacyjną, która zapobiega kondensacji pary wodnej (skraplaniu), dzięki czemu nie ma konieczności stosowania membrany dachowej.

4.3. Blacha trapezowa o wysokim profilu – T39

Blacha trapezowa dachowa o profilu T39
Blacha trapezowa T39

Blachy trapezowe o wysokim profilu stosowane są w przypadku pokryć powierzchni dachowych o dużych rozpiętościach. Dzięki wysokiemu przetłoczeniu w tym przypadku 39mm – zwiększona jest wytrzymałość i sztywność konstrukcji. Jeżeli planujemy w przyszłości montaż paneli fotowoltaicznych na budynku gospodarczym, warto rozważyć wybór blachy trapezowej T39.

4.4 Blachy trapezowe o niskim profilu T6

Blacha trapezowa B06

Blachy trapezowe o niskim profilu wykorzystywane są przede wszystkim jako pokrycia powierzchni elewacyjnych  oraz jako estetyczne wykończenie dachu w postaci podsufitki.

4.5. Płyty warstwowe – rozwiązanie na wymagania termoizolacyjne dla Twojego budynku

Płyta warstwowa Ekopir - Dach
Płyta warstwowa Ekopir - Elewacja (widoczne mocowanie)
Płyty warstwowe ścienne z ukrytym mocowaniem w różnych profilowaniach
Płyta warstwowa Ekopir - Elewacja (ukryte mocowanie)

W budynkach rolniczych, w których wymagana jest wyższa termoizolacyjność – przechowalnie, chłodnie, mroźnie czy też pomieszczenia dla zwierząt hodowlanych świetnie sprawdzą się obudowy (ściany osłonowe oraz dachy) w postaci płyt warstwowych. Stosunkowo lekka konstrukcja o wysokich parametrach izolacyjności termicznej oraz wysokich właściwościach mechanicznych.

Płyty warstwowe składają się z warstw zewnętrznych – czyli okładzin stalowych powlekanych powłokami organicznymi oraz z warstwy środkowej – rdzenia wykonanego z pianki poliizocjanurowej PIR.

5. Podsumowanie

Według założeń  „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowany na terytorium Polski” do końca 2032 roku z Polski mają zniknąć wszystkie wyroby zawierające azbest.

Dlatego już teraz zmodernizuj swój budynek gospodarczy i usuń niebezpieczny dla zdrowia i środowiska azbest ze swojego dachu, skorzystaj z oferowanego programu dofinansowania.

Zadzwoń lub odwiedź nas, aby wybrać ekonomiczne produkty dopasowane do Twoich potrzeb.